زیارت و معرفت
مشخصات اصلی
دسته بندی علمی : فرهنگ دینی
پدید آورنده : دکتر مرتضی آقا تهرانی
عنوان : زیارت و معرفت
مشخصات فرعی
مشخصات نشریه
عنوان نشریه : فرهنگ کوثر
سال یا دوره نشریه : تابستان 1385
شماره نشریه : 66
مشخصات موضوعی
موضوعات اصلی : مؤلف در این نوشتار به جایگاه و اهمیت معرفت و شناخت امام ، منظور از زیارت با معرفت و ویژگی های زیارت عارفانه و چند موضوع دیگر مثل شوق دیدار ( آوردن روایی در فضیلت زیارت امام حسین (ع) که در آنها کلمه « شوقاً » یا « تشوّقاً » به کار رفته است ) ، زیارت و نقش تربیتی آن ، زیارت وادی عشق است نه عقل . روزهای خاص زیارتی
( زیارت در ایام عید ، عرفه و عاشورا ) و عوامل تداوم زیارت عاشورا . بیشتر تأکید مؤلف در این مقاله بر زیارت امام حسین (ع) و فضایل و برکات و زیارت با معرفت آن حضرت است .
محل نگهداری مقاله : دبیرخانه طرح مطالعه توسعه کمی و کیفی زیارت امام رضا علیه السلام
چکیده : زیارتی ارزشمند است که از روی شناخت و آگاهی صورت گیرد . ویژگی های زیارت عارفانه عبارتند از :
الف – مقام والای معنوی و الهی امام ( مزور ) در نزد زائر آشکار است .
ب – سیره عملی امام تعیین کننده خط مشی زندگی زائر خواهد بود .
ج – مرز دوستی ها و دشمنی ها مشخص است .
د – زائر خود را در عصر حیات مزور احساس می کند .
هـ - اهداف و رفتار مزور نزد زائر ارجمندند و زائر خود را حقیقتاً تحت لوای مزور احساس می کند .
زائری که حقیقتاً امام را عارفانه زیارت نموده ، در واقع نوعی عصمت پیدا کرده که به سبب آن بسیاری از کارهای زشت را انجام نخواهد داد . ( بنیادی و راهبردی )
محور 5 :
قلب زائر ، تشنه معرفت امام است . معرفت ، حضور می خواهد و حضور رضا می طلبد . زائر آنگاه که در پیشگاه امام عرض ادب می کند ، خود را هیچ می انگارد و تنها محو تماشای عظمت و شکوه محبوب می شود . زیارت یعنی فانی شدن ، جان را به پای جانان تقدیم داشتن و رنگ و روی کدورت و منیت را زدودن . زائر قبل از هر چیز عاشق است و عشق برترین دلیل بر این فانی شدن است . ( راهبردی و علمیاتی )
محور 2 :
زیارت یک امر طبیعی است و انسان به طور فطری ، رفتن به دیدار بزرگان و اولیای الهی را دوست دارد . در فرهنگ دینی تأکیدی زیادی بر زیارت پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) شده است ؛ اما زیارت امام حسین از جایگاه ویژه ای برخوردار است . دو موضوع در زیارت امام حسین مورد تأکید قرار گرفته است :
الف – زیارت عارفانه و همراه با شناخت و آگاهی امام ؛ ب - زیارت از روی شوق و علاقه قلبی. زیارتی که این
ویژگی ها را داشته باشد ، دارای نقش تربیتی فراوانی است و « ایثار » نخستین نشانه آن است . عشق آمیخته با معرفت تنها عاملی است که شیعیان را در طول تاریخ ، سرگشته و شوریده امام نموده است ، تا جایی که حاضر شدند در این راه از همه چیز خود دست بردارند .( بنیادی و راهبردی )
 
تعداد مشاهده مقاله : 824 بازدید امتیاز دهی به مقاله :
(0 رای)

ایمیل
رمز عبور
 
Copyright © 2011 - Design and Powered by Pejvak Soft